ପଇଡ ପାଣି ପିଇଲେ ଶରୀରକୁ କେଉଁ କେଉଁ ଫାଇଦା ମିଳେ?

Benefits in drinking coconut water

ବଜାରରେ ଯେତେ ବି ପାନୀୟ ରହିଛି ସବୁଠାରୁ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେଉଛି ପଇଡ଼ ପାଣି । ପଇଡ଼ ପାଣିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟ, ଭିଟାମିନ୍‌-ସି, ଏନ୍‌ଜାଇମ୍‌, ବି-କମ୍ଲେକ୍ସ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଜରୁରୀ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । କେବଳ ଖରାଦିନେ ନୁହେଁ, ଯେ କୌଣସି ଋତୁରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ପିଇ ପାରିବେ। ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏଥିରୁ ଶରୀରକୁ ମିଳୁଥିବା ଫାଇଦା ବିଷୟରେ।

୧.ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଓଜନକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଜିଠାରୁ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଦରକାର । ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।
୨.ପଇଡ଼ ପାଣିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡ଼ାଣ୍ଟର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଠିକ୍‌ ରଖିଥାଏ ।
୩.ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲର ପରିମାଣ ବଢ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅନେକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ନିଜ ଡାଏଟ୍‌ରେ ପଇଡ଼ ପାଣିକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଫ୍ରି ହୋଇଥିବାରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ।
୪.ମଦ ପିଇବା ପରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ବ୍ୟଥା ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ଅସୁବିଧାରୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପଇଡ଼ ପାଣି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।
୫.ପଇଡ଼ ପାଣିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ ।
୬.ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାରୁ ଏହା ରୋକିଥାଏ ।

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *